'Happy Birthday' is nu van iedereen!
23 september 2015
23 september 2015
'Happy Birthday' is uit zijn ketens bevrijd! Dit wist je vast niet, maar tot gisteren moesten films, series, een wenskaart en zelfs restaurants geld neerleggen als ze het welbekende nummer wilden gebruiken.
Volgens The Los Angeles Times stond het nummer onder de licentie van Warner en Chappell Music. Warner zou zo'n 2 miljoen dollar(!) per jaar verdienen aan het oude nummer. Maar nu heeft de rechter hier een einde aan gemaakt.
Het begon allemaal in 1893 toen het melodieuze riedeltje op papier werd gezet door twee zussen voor een groepje kleuters, dit nummer hebben ze in een boek uitgebracht. Maar! De songtekst was toen nog anders, die zag er als volgt uit:
Good morning to you.
Good morning to you.
Good morning, dear children.
Good morning to all.
Over de jaren is de songtekst dus anders geworden! Toen de dames de rechten van het nummer verkochten, ging de songtekst niet mee. Lang verhaal kort, maar het bedrijf dat toen de rechten opkocht en in 1935 de rechten vastlegde heeft nu te horen gekregen van de rechter dat ze de songtekst eigenlijk nooit in hun bezit hebben gehad.
Vrijheid voor 'Happy Birthday', zullen we het vieren met taart?